Na Slovensku je viac ako 2 a pol milióna osobných vozidiel a tretina z nich zbytočne prepláca cenu povinného zmluvného poistenia a dokonca aj havarijného poistenia. Zisťovali sme, prečo niektorí majitelia stále platia za poistenie viac, ako musia.

Prečo ľudia platia drahé povinné zmluvné poistenie?

Z prieskumu vyplynuli tri najčastejšie dôvody, prečo majitelia vozidiel zbytočne platia vyššiu cenu za povinné zmluvné poistenie. Nie je to preto, že by ľudia mali príliš veľa peňazí alebo mali radi poisťovne a želali im vysoké zisky. Najčastejším dôvodom bolo, že im nikto nepovedal o novom poistení áut a o spôsobe, ako ušetriť na povinnom zmluvnom poistení a havarijnom poistení.

Dôvod 1: Nevedel(a) som o zľave

Povinné zmluvné poistenie v súčasnej podobe bolo zavedené v roku 2000. Počas nasledujúcich 20 rokov poisťovne neprišli s výrazným cenovým zlepšením. Cena sa stále odvíjala od poisteného vozidla a bonusov za jazdu bez škôd. Až v posledných rokoch sa uskutočnila skutočná revolúcia, ktorá ponúka zľavu na povinné zmluvné poistenie až pre 1 milión vozidiel. To je počet vozidiel na Slovensku, ktoré ročne najazdia menej ako 12 000 kilometrov. Princíp je jednoduchý: vozidlo, ktoré nie je na cestách tak často ako napríklad dodávka, ktorá denne rozváža tovar, spôsobí oveľa menej škôd. A základným princípom poistenia je, že menej škôd znamená nižšiu cenu poistenia. Tento princíp v prospech svojich klientov využíva známa česká poisťovňa Pillow. Pri výpočte ceny povinného zmluvného poistenia stanovuje zľavu až 38 %. Tú získajú majitelia vozidiel s ročným nájazdom 5 tisíc kilometrov za rok. Pri nájazde do 10 tisíc kilometrov je zľava až 23 % atď. Výšku úspory si každý môže ihneď zistiť v jednoduchej kalkulačke tu.

Odkaz na kalkulačku

Dôvod 2: Myslel(a) som, že je to zložité

Niektorí majitelia vozidiel vedeli o zľave na počet najazdených kilometrov od priateľov alebo známych. Hoci mohli ušetriť stovky eur ročne, zostali pri svojom drahom povinnom poistení. Priznali, že sa obávali náročnosti dokazovania počtu najazdených kilometrov poisťovni. Niekedy uverili nepravdivým tvrdeniam, že zľavu za počet najazdených kilometrov je možné získať len so sledovacím zariadením vo vozidle, alebo že musia každý rok absolvovať špeciálnu prehliadku tachometra.

Skutočnosť je však úplne iná. Pre zľavu až 38 % na základe počtu najazdených kilometrov stačí raz ročne odfotiť stav tachometra vášho vozidla v aplikácii a kliknutím ho odoslať poisťovni. Žiadne sledovacie zariadenie, žiadna kontrola, len 30 sekúnd a hotovo. Jednoduchosť a bezpečnosť je dôvodom, prečo u Pillow poistilo svoje auto alebo motorku so zľavou za najazdené kilometre v posledných rokoch už viac ako 150 000 klientov.

Odkaz na kalkulačku

Dôvod 3: Obával som sa, že najazdím viac kilometrov

Posledný dôvod, prečo niektorí ľudia ešte nevyužili zľavu z počtu najazdených kilometrov, je obava z vyššieho nájazdu. Napríklad pán Peter nám povedal: „Ročne najazdím na svojom aute približne 8 tisíc kilometrov, a tým pádom mám nárok na zľavu. Ale čo keď budem musieť s autom jazdiť viac a najazdím o tisíc kilometrov viac?“

Odpovedať je jednoduché. Ak vodič najazdí viac, ako bol pôvodný odhad, zaplatí len za kilometre navyše. Cena za kilometer je uvedená priamo v zmluve. Priemerná hodnota pre povinné zmluvné poistenie je 0,007 €. Ak by teda Peter najazdil o tisíc kilometrov viac, zaplatil by len 7 € (1 000 × 007). Naopak, ak by najazdil o 1000 kilometrov menej, poisťovňa Pillow mu vráti 7 €. Je zrejmé, že sa Peter bojí zbytočne. Aj keby jazdil viac, dodatočné náklady sú nižšie ako úspora, ktorú dosiahol výmenou starého poistenia za moderné.

Záver

Poistenie s cenou za kilometer ponúka na slovenskom trhu len Pillow poisťovňa. Iba jej klienti majú v zmluve garantovanú cenu za kilometer na výpočet preplatku alebo nedoplatku mimo odhadu. Ďalšou výhodou je vyladená mobilná aplikácia, vďaka ktorej je možné raz ročne odoslať stav tachometra za menej ako minútu.