Od budúceho roka už nebude potrebné brať si so sebou do zahraničia tlačenú zelenú kartu, ale postačí jej elektronická verzia uložená v mobilnom telefóne. Rozhodla o tom v januári európska Rada kancelárií COB.

Povinnosť akceptovať elektronickú zelenú kartu

Na Slovensku a v Česku je už niekoľko rokov možné používať elektronickú zelenú kartu. Zákon nevyžaduje papierový doklad, takže vodič môže pri cestnej kontrole predložiť aj elektronickú zelenú kartu. Vyjadrenie ministerstva financií je jednoznačné: „V zmysle § 18 zákona o PZP je vodič povinný pri prevádzke motorového vozidla mať ju pri sebe a na výzvu príslušníka Policajného zboru ju predložiť. Zákon o PZP však neustanovuje akú formu má mať toto potvrdenie (listinnú, elektronickú alebo inú).”

Právna úprava systému zelenej karty v iných krajinách môže byť odlišná. “Preto vždy odporúčame vytlačiť si zelenú kartu pri jazde mimo územia Slovenska,” vysvetľuje Martin Podávka, spoluzakladateľ poisťovne Pillow. A prezrádza novinky: “Tento rok urobila COB dôležité rozhodnutie.  Nariadila všetkým členským krajinám, aby od 1. januára 2025 akceptovali zelenú kartu v elektronickom formáte PDF, napríklad uloženú v mobilnom telefóne.” Pre vodičov je najjednoduchšie mať v telefóne mobilnú aplikáciu poisťovne, ktorá vždy obsahuje aktuálne platnú zelenú kartu. “Pillow poisťovňa má práve takúto mobilnú aplikáciu, klient v nej po prihlásení nájde všetky informácie o svojom poistení vrátane zelenej karty,” upozorňuje Martin Podávka.

V Česku tento rok o krok ďalej

Elektronická verzia však nemôže byť konečným stavom. Cestu ukázali tie krajiny, ktoré povinnosť nosiť zelenú kartu úplne zrušili. Napríklad v Česku budú vodiči tento rok úplne oslobodení od povinnosti predkladať akúkoľvek (elektronickú alebo papierovú) kartu. Zmena príde s novým českým zákonom o povinnom zmluvnom poistení. Približne od 1. októbra (presný dátum bude závisieť od toho, kedy zákon vyjde v Zbierke zákonov) budú musieť české poisťovne posielať informácie o každej novej zmluve PZP takmer okamžite do centrálnej databázy. Vďaka tomu budú mať príslušníci dopravnej polície v on-line databáze vždy presné informácie o poistení kontrolovaného vozidla. Povinnosť mať pri sebe zelenú kartu na území Česka pre autá registrované v Česku skončí už tento rok. Dočkáme sa rovnakého šikovného riešenia aj na Slovensku?