Mieru inovatívnosti jednotlivých poisťovní možno posudzovať rôzne. Pokiaľ ako arbitra zvolíme najprestížnejšie ekonomické médium v ČR, Hospodárske noviny, potom prvú priečku v posledných rokoch obsadila Pillow poisťovňa.

V čom sa súťaží

Hospodárske noviny udeľujú ceny Najlepšia banka a Najlepšia poisťovňa už 15 rokov. Súťaží sa v niekoľkých kategóriách a súťaž sa pýši tým, že jej snahou je rozhodovať na základe objektívnych údajov a ukazovateľov. Nie je tu žiadna subjektívna viac či menej anonymná porota, ale tvrdé dáta.

V rokoch 2009 až 2022 bola súčasťou súťaže aj kategória Poisťovací inovátor roka (2023 zrušená a nahradená kategóriou „počin roka k zlepšeniu uržateľnosti alebo sociálneho dopadu“). Cieľom tejto kategórie bolo upozorniť na najlepšie poisťovacie inovácie na českom trhu. Prvý ročník v roku 2009 vyhrala v ČR už nepôsobiaca Aegon Poisťovňa so Životným poistením Invest & Live, v nasledujúcich rokoch zlato brávala často poisťovňa Allianz (napr. 2017 za prvé poistenie podľa najazdených kilometrov), ale vyhrali aj poisťovne Uniqa, ČSOB či RSA Direct.

Zlomový ročník 2020

Zlom nastal v ročníku 2020. Vtedy sa so svojou ponukou autopoistenia objavila na trhu úplne nová (a vtedy malá) poisťovňa Pillow. Jej poistenie vozidiel, ktoré začala ponúkať práve v tomto roku, prinieslo na trh mnoho doposiaľ nevídaných výhod. Jeho základom je férové počítanie poistného podľa najazdených kilometrov. Pokiaľ klient prejde menej, než čakal, Pillow mu za každý kilometer vráti presne určenú sumu, ktorá je súčasťou poistnej zmluvy. Užitočnosť prístupu preverila covidová epidémia, počas ktorej väčšina klientov dostala vrátené peniaze za neprejazdené kilometre späť.

Poistenie má ale aj mnoho ďalších benefitov – napríklad ocenenie osobného auta poisťovňou (tj bez podpoistenia), bezlimitné krytie všetkých skiel vozidla alebo tiež veľmi jednoduchý modulárny prístup, kde si klient nastaví potrebné krytie veľmi ľahko podľa svojich potrieb. Aj napriek všetkým týmto nesporným výhodám bolo ale pre všetkých veľkým prekvapením, že Pillow poisťovacieho inovátora v roku 2020 vyhrala! Podarilo sa jej poraziť všetky veľké a zavedené tradičné poisťovne. A spätne treba uznať, že úplne zaslúžene. Ku koncu roku 2023 totiž toto poistenie využívalo už 172 000 vozidiel v ČR (a niekoľko na Slovensku), čo predstavuje bezprecedentný nárast, na českom trhu v minulosti nevídaný.

Obhajoba víťazstva 2021

Do ročníka 2021 prihlásila Pillow nové poistenie úrazu a choroby. Aj tu išlo o skutočnú revolúciu. Neživotné poistenie úrazov a chorôb totiž na českom trhu v podobnom rozsahu nebolo. Pre mnohých klientov predstavuje veľmi vhodnú alternatívu rizikovému životnému poisteniu, ktoré sa o prípadné problémy s chorobami či úrazmi vhodne postará. Oproti životnému poisteniu je jeho dojednanie jednoduchšie, novinkami bol napríklad automatizovaný zdravotný úpis, krytie zlomenín a popálenín alebo poistenie trvalých následkov chorôb. A čuduj sa svete, Pillow svoje víťazstvo obhájila. Opäť ukázala, že aj na veľmi konzervatívnom poistnom trhu je stále čo nové tvoriť.

Zlatý hetrik 2022

V roku 2022 uviedla Pillow do ponuky pre českých klientov tretie poistenie, a to poistenie majetku a zodpovednosti. Produkt prichádzal práve v období veľmi vysokej inflácie. Pillow vtedy ako prvá na trhu uviedla garanciu neuplatnenia podpoistenia. Pokiaľ klient pristúpi na jej návrh výšky poistnej čiastky, tak sa poisťovňa zaviazala podpoistenie neuplatniť. Hoci jej prístup neskôr mnoho poisťovní prevzalo, rozsah ponuky a garancií pre všetky poistné čiastky je dodnes unikátny. Poistenie má samozrejme aj mnoho ďalších benefitov, či už veľmi obmedzenú sadu sublimitov, široké krytie alebo zrozumiteľné poistenie vecí mimo miesta poistenia. Veľmi dobre vychádza vo všetkých podrobných kvalitatívnych porovnávačoch poistných parametrov, ktorých je možné pri poistení majetku a zodpovednosti definovať stovky.

Tento produkt teda dorazil na kolbisko posledného ročníka ceny Poisťovací inovátor roka a opäť tu zvíťazil. Pillow oslávila zlatý hetrik a ako jediná poisťovňa v histórii súťaže získala cenu pre každý zo svojich produktov.

A čo ďalej?

Môžeme len hádať, prečo v roku 2023 už Pillow nemala možnosť svoje inovačné kvality v súťaži s ostatnými českými poisťovňami zmerať. Možno aj preto tento rok na český poistný trh nový produkt neuviedla. Avšak nezaspala na vavrínoch a namiesto noviniek pre ČR začala úspešne ponúkať v zahraničí na slovenskom trhu svojho víťaza z roku 2020, poistenie vozidiel. Tým dokázala, že inovácie sú pre české firmy zásadné, aby sa dokázali presadiť nielen doma, ale aj inde. Môžeme len držať palce, aby sa príbeh tohto unikátneho projektu založeného na inováciách ďalej úspešne rozvíjal.