Nedávno zverejnené štatistiky Českej kancelárie poisťovateľov (ČKP) jednoznačne potvrdili rastúcu popularitu produktov povinného zmluvného poistenia s cenou podľa najazdených kilometrov.

Poistenie podľa kilometrov v Česku

Na českom trhu ponúkajú PZP s cenou podľa najazdených kilometrov dve poisťovne (Allianz, Pillow). Obe poisťovne zohľadňujú najazdené kilometre nielen v PZP, ale aj v havarijnom poistení. Uplynulý rok ukázal, že táto stratégia sa týmto poisťovniam vyplatila, obe sa umiestnili na pomyselných stupňoch víťazov. V náraste počtu poistených vozidiel s povinným ručením sa umiestnili na prvom a treťom mieste. Spolu zvýšili svoj poistný kmeň o 100 436 českých vozidiel. Relatívne najrýchlejšie rástla poisťovňa Pillow s medziročným nárastom 36 %, pričom túto prvú pozíciu obhájila už 4 roky po sebe.

Výsledok nie je prekvapivý,” vysvetľuje Marcel Beňo, spoluzakladateľ a matematik Pillow poisťovne. “Poistenie na základe počtu najazdených kilometrov ponúka najnižšiu cenu pre približne tretinu automobilov a motocyklov na každom trhu. Podľa našich odhadov ide v Česku o viac ako dva milióny vozidiel, takže státisíce majiteľov áut stále zbytočne platia za povinné zmluvné poistenie viac, ako by museli.

Poistenie podľa kilometrov na Slovensku

Celosvetový trend poistenia podľa počtu najazdených kilometrov (PPM, pay-per-mile alebo mileage-based insurance) dorazil koncom minulého roka aj na Slovensko. “Pillow poisťovňa ako prvá ponúkla toto výhodné poistenie pre osobné automobily, motocykle a nákladné vozidlá,” hovorí Martin Podávka, spoluzakladateľ poisťovne Pillow.Hoci sa toto poistenie začalo ponúkať len koncom minulého roka na niekoľkých vybraných predajných miestach, už teraz máme uzatvorených 445 zmlúv o poistení vozidiel so začiatkom v roku 2023. A ďalšie tisíce klientov majú uzatvorené zmluvy so začiatkom v roku 2024.“