Prvého októbra uplynie presne 7 rokov od vzniku poistenia vozidiel s cenou podľa najazdených kilometrov. A to je dôvodom, prečo sa Pillow poisťovňa rozhodla tento deň vyhlásiť za český deň „pay-per-mile“ poistenie.

Všetko začalo v roku 2016

S revolučnou myšlienkou prišiel Jakub Strnad, spoluzakladateľ a súčasný predseda predstavenstva Pillow poisťovne. „Každému matematikovi je jasné, že pravdepodobnosť dopravnej nehody závisí jednak od schopností vodiča a tiež od toho, ako veľmi je vozidlo na ceste,“ vysvetľuje vznik myšlienky na nové poistenie Jakub Strnad. „Kým niektoré krajiny používali na odpočet najazdených kilometrov drahú jednotku inštalovanú do auta, v Česku sme stavili na jednoduchší systém.“ V českom poistení podľa kilometrov stačí, keď klient raz ročne vyfotí stav tachometra a fotografiu pošle do poisťovne, žiadna montáž zariadenia nie je potrebná.

Poistenie si okamžite našlo svojich klientov. „Všeobecne možno povedať, že pre vozidlá, ktoré ročne najazdia do 12 tisíc kilometrov, je poistenie podľa najazdených kilometrov výhodnejšie,“ vysvetľuje Marcel Beno, člen predstavenstva a procesný architekt Pillow poisťovne. „Výška úspory môže byť až 35 % oproti bežnému poisteniu bez závislosti na nájazde.“ Osobných áut s týmto nájazdom jazdí v Česku najmenej 2 milióny a celková ročná úspora na poistenie za všetky vozidlá je vyššia ako miliarda korún.

Nová verzia poistenia a obdobie Covidu

V roku 2020 spustila Pillow poisťovňa vylepšenú verziu poistenia, ktorá ihneď pred dojednaním informuje klientov o cene za jeden kilometer. Zákazník si tak môže ľahko spočítať, koľko mu poisťovňa vráti späť, pokiaľ počas roka prejde menej kilometrov, než odhadol. „Ďalším vylepšením je možnosť dojednať poistenie podľa kilometrov aj pre motorky a tiež zaslať fotografiu tachometra cez mobilnú aplikáciu,“ uvádza Marcel Beno. „Všetko je nastavené automaticky, a tak sú klienti často prekvapení, že dostanú vyúčtovanie uplynulého roka do niekoľkých sekúnd po odoslaní stavu najazdených kilometrov“.

Výhody poistenia podľa kilometrov spoznali českí zákazníci počas epidémie Covidu, kedy s autami nebolo možné jazdiť ako obvykle. Zatiaľ čo bežné produkty poistenia vozidiel nevrátili svojim klientom ani korunu, poistenie podľa kilometrov sa zachovalo férovo. Veľká časť klientov získala časť zaplatených peňazí späť. Štatistika Českej kancelárie poisťovateľov potvrdila rastúci záujem Čechov o poistenie podľa kilometrov nielen v minulom roku, ale aj tento rok. Medzi tromi najrýchlejšie rastúcimi poisťovňami sú obe poisťovne ponúkajúce povinné ručenie a havarijné poistenie s cenou podľa najazdených kilometrov.

Slovenskí klienti nemôžu vďaka poisteniu s cenou podľa najazdených kilometrov ušetriť, žiadna poisťovňa neponúka produkt v podobnom rozsahu ako je ponúkaný v Česku (zatiaľ).