Meteorológovia varujú pred zvýšeným rizikom povodní a záplav na časti územia Slovenska následkom intenzívnych dažďov. Znížiť škody spôsobené atmosférickými zrážkami a povodňami môže pomôcť hodina času strávená kontrolou desaťbodového prevenčného zoznamu. 

  1. Skontrolujte strechu a odtokové kanály
    Ak máte šikmú strechu, vlezte na povalu a pozrite sa, či niekde nezateká. Pri rovnej skontrolujte, že sú voľné odtoky. Pozrite sa aj na odkvapy a na odtokové kanály na pozemku, mali by byť priechodné a čisté.
  2. Zatvorte dvere aj okná
    Nezabudnite na ďalšie otvory, ako sú prielezy na strechu, vetráky a pod. Miesta, kadiaľ môže voda vniknúť, utesnite. Uzavretie a utesnenie musí byť dôkladné, nestačí úroveň mikroventilácie.
  3. Upracte okolo domu
    Zaistite veci na záhrade aj predzáhradke, ktoré by mohli stáť vode v ceste, či už ide o popolnice alebo záhradný nábytok. Nielen kvôli silnému vetru zložte dovnútra slnečníky, detské trampolíny a ďalšie záhradné vybavenie.
  4. Preparkujte auto
    Vyberte bezpečné miesto, optimálne na vyvýšenom mieste. Garáž pod úrovňou terénu nie je bezpečné miesto, hrozí aj vzostup hladiny spodnej vody. Vozidlo nesmie prekážať zložkám záchranného systému. Pre istotu nechajte za oknom telefónny kontakt.
  5. Protipovodňové zábrany
    Pokiaľ sú u vás záplavy či povodne častejšie, máte možno protipovodňovú ochranu ako hradidlové či nafukovacie zábrany alebo vrecia na piesok. Nezabudnite na ne.
  6. Preventívne premiestnenie majetku
    Aspoň najcennejší majetok premiestnite z ohrozených priestorov, napríklad z pivnice na poschodie. Odstráňte z pivnice, prízemia a vedľajších stavieb nebezpečné látky – palivo, mazivá, oleje.
  7. Batérie a powerbanky
    Nabite si dostupné powerbanky a mobilný telefón. K powerbanke skontrolujte dostupnosť správneho kábla, telefón nastavte na úsporný režim.
  8. Evakuačná batožina
    Pripravte si evakuačnú batožinu, dajte do nej osobné doklady (občiansky preukaz, cestovný pas), peniaze v hotovosti (platobné karty), iné cennosti, lieky (najmä pravidelne používané) a zdravotné pomôcky, bežné hygienické potreby v primeranom množstve, náhradný odev, obuv a pláštenku, spací vak, nabíjačku mobilného telefónu/tabletu. Doplňte trvanlivými potravinami na 2 až 3 dni, pitnú vodu a základným riadom, ideálny je ešus, príbor a otvárač. Ako evakuačná batožina najlepšie poslúži batoh (krosna), cestovná taška alebo kufor na kolieskach. Na batožinu nezabudnite upevniť štítok s vašim menom, priezviskom a celou adresou.
  9. Buďte v spojení
    Sledujte správy (televízia, rozhlas, Internet, …) dozviete sa tam o prípadnej evakuácii. O tej dajú vedieť aj verejný rozhlas či rádiovozidlá polície a hasičov. Blížiace sa nebezpečenstvo ohlasujú poplašné sirény, ak zaznie, je najvyšší čas sa premiestniť na bezpečné miesto.
  10. Odchod z domova
    Pokiaľ si situácia vyžiada evakuáciu z domu, vypnite všetky plynové a elektrické spotrebiče, vypojte spotrebiče zo zásuvky, vypnite kúrenie (plynový kotol), uhaste otvorený oheň (krb, kachle), zhasnite všetky svetlá. Vypnite hlavný uzáver plynu, vody a elektriny. Vezmite so sebou aj svoje domáce zvieratá, uzamknite domov a overte, či aj ostatní v budove vedia o evakuácii.

Pomôžte sa podobne pripraviť aj svojim rodičom alebo starším susedom, nezabudnite ani na svoje rekreačné nehnuteľnosti alebo samostatne stojacu garáž ďalej od bytu.

Aj keď miesto vášho domova nebude zasiahnuté záplavami, nechoďte do parkov a lesa, kde môže vďaka podmáčaniu hroziť pád stromov. Vyhnite sa pozorovaniu rozvodnených riek z ich blízkosti, hrozí podletí brehov alebo strhnutie mostíkov atď.