Koloběžka

Pillow poisťovňa spúšťa od 2. septembra 2024 na Slovensku PZP pre malé elektrické vozidlá, ktoré podľa novely zákona teraz spadajú pod definíciu motorového vozidla. Tu je ich kompletný zoznam.

1. Elektrokolobežka

Najčastejšie spomínanými malými elektrickými vozidlami sú kolobežky. Na verejných komunikáciách by sa mali pohybovať iba kolobežky s pomocným motorčekom, ktorý neumožňuje vyvinúť rýchlosť vyššiu ako 25 km/h (vyhláška č. 134/2018 Z. z., § 32). Kolobežka legálne prevádzkovaná na verejných komunikáciách teda potrebuje PZP, ak jej hmotnosť presahuje 25 kg a maximálna rýchlosť je v rozmedzí 15 až 25 km/h (zákon č. 381/2001 Z. z., § 2). Na rýchlejšie kolobežky vyhláška o prevádzke vozidiel v cestnej premávke nemyslí a jazdiť na nich by sa tak malo mimo verejné miesta. Pri dojednaní Pillow PZP pre kolobežky zvoľte kategóriu „Kolobežka alebo jednokolka“.

2. Jednokolka (monocykel, onewheel)

Medzi populárne približovadlá patria jednokolky. Vyhláška o prevádzke vozidiel v cestnej premávke ich radí do kategórie Samovyvažovacie vozidlá. Vyhláška nijako neobmedzuje ich rýchlosť, a tak sa dá v obchodoch stretnúť s jednokolkami s rýchlosťou až 100 km/h. Povinnosť PZP majú jednokolky s rýchlosťou nad 25 km/h alebo jednokolky s rýchlosťou 15-25 km/h a váhou nad 25 kg. Pri dojednaní Pillow PZP pre jednokolku zvoľte kategóriu „Kolobežka alebo jednokolka“.

3. Segway (model X2 atď.)

Nie je dnes tak rozšírený ako jednokolky, ale práve on začal revolúciu v samovyvažujúcich vozidlách. Napriek tomu, že maximálna rýchlosť je do 25 km/h, vďaka robustnej konštrukcii s ojom má váhu vyššiu ako 25 kg). V takom prípade to znamená nutnosť PZP. Naopak malé modely ako miniPRO 320 majú váhu 13 kg a rýchlosť do 20 km/h, PZP tak nepotrebujú. Pri dojednaní Pillow PZP pre Segway zvoľte kategóriu „Kolobežka alebo jednokolka“.

4. Hoverboard (kolonožka, minisegway, gyroboard)

Aj tento druh vozítka sa radí medzi samovyvažovacie vozidlá. Pripomeňme, že tieto vozidlá môže na ceste (s výnimkou cestičky pre cyklistov, poľnej cesty, lesnej cesty a obytnej zóny) riadiť iba osoba staršia ako 15 rokov. Z pohľadu poistenia je situácia jednoduchá: takmer všetky hoverboardy majú hmotnosť do 14 kg a rýchlosť do 18 km/h. PZP pri týchto parametroch nepotrebujú. Pokiaľ by ale nejaký typ prekročil rýchlosť 25 km/h alebo 15 km/h a zároveň váhu 25 kg, potom by pre neho povinnosť PZP platila. Pri dojednaní Pillow PZP sa potom volí kategória „Kolobežka alebo jednokolka“.

5. Skateboard (longboard)

Jazdec na elektrickom skateboarde je podľa zákona považovaný za chodca (zákon č. 8/2009 Z. z. § 2). Na chodníku nesmie jazdec ohroziť chodcov, môže tiež použiť cestičku pre cyklistov, ak tím neobmedzí ani neohrozí cyklistov. Elektrické skateboardy môžu ísť veľmi rýchlo, aj viac ako 50 km/h. PZP je potreba pre všetkých, ktoré sú rýchlejšie ako 25 km/h. Druhá skupina (rýchlosť 15-25 km/ha váha nad 25 kg) sa u bežných „boardov“ neuplatní, väčšina ich má hmotnosť do 15 kg. Pri dojednaní Pillow PZP pre skatebord alebo longboard zvoľte kategóriu „Kolobežka alebo jednokolka“.

6. Vozík pre seniorov

Výnimku zo zákona majú invalidné vozíky výlučne používané osobou s telesným postihnutím. To v prípade väčšiny seniorských vozíkov neplatí. PZP je potrebné dojednať pre také, ktoré majú najvyššiu rýchlosť 15 km/h a viac. Váha týchto vozíkov totiž vždy presahuje 25 kg, stačí si len dávať pozor na rýchlosť. Pri dojednaní Pillow PZP pre seniorský vozík zvoľte kategóriu „Elektrovozidlo bez registrácie“.

7. Golfový vozík

Golfové vozíky sa najčastejšie prevádzkujú v rámci rôznych areálov – golfový park, hotelový rezort, nemocničný komplex atď. Vozíky majú obvykle maximálnu rýchlosť viac ako 14 km/h a hmotnosť výrazne presahujúcu limit 25 kg. Preto sa vyžaduje PZP. Pri vybavovaní Pillow PZP pre golfový vozík zvoľte kategóriu „Elektrovozidlo bez registrácie“.

8. Záhradný traktor (rider)

Často sa uvádza ako jeden z dopadov novely zákona o PZP povinnosť poistiť aj záhradný traktor s rýchlosťou nad 14 km/h. V susednom Česku túto povinnosť majú tie traktory, s ktorými ich majiteľ niekedy vyjde na verejnú komunikáciu, napríklad prechádza na ďalší pozemok ležiaci na druhej strane cesty, než je jeho rodinný dom. Podobne sa postupuje aj u nás na Slovensku. Pri dojednaní Pillow PZP zvoľte kategóriu „Traktor“.

Rozdiel je u traktorov, ktoré neopustia súkromný pozemok majiteľa. V Česku sú tieto vozidlá vyňaté z povinnosti PZP, pokiaľ nie sú registrované a zároveň „sú prevádzkované iba v priestoroch alebo objektoch, ktoré sú uzavreté alebo sú v súlade s iným zákonom inak neprístupné verejnosti“. Podobná veta ale v slovenskom zákone chýba. Zároveň ale niektorí upozorňujú na to, že kde nie je žalobca, nie je ani sudca. Ak nechcete riskovať, je možné traktor s rýchlosťou nad 14 km/h poistiť u Pillow, pri dojednaní zvoľte kategóriu „Traktor“.

9. Chopper kolobežka

U týchto vozidiel pozor: v skutočnosti nejde o kolobežku bez registrácie a EČV. Naopak ide o vozidlá kategórie L s rýchlosťou nad 25 km/h, majú sedadlo a väčšinou dve kolesá. Možno sa ale stretnúť aj s variantom s tromi kolesami. Predajca k nim musí pridať aj CoC list (Certificate of Conformity) a majiteľ si vozidlo musí registrovať. Ohľadom PZP pre nich neplatí nič nové. Dnes rovnako ako pred rokom sa poisťujú ako vozidlo kategórie L, v prípade Pillow vyberiete kategóriu „Motocykel“ pre dvojkolesové varianty alebo „Trojkolka alebo štvorkolka“ pre trojkolesový variant.

10. Elektrobicykel

Na koniec sme nechali druh vozidla, okolo ktorého je najviac otázok v spojení s novelou zákona o PZP. Objavili sa protichodné výklady zákona. Začnime tým, čo je jasné. Nikto nepochybuje, že prvá skupina elektrobicyklov s rýchlosťou do 25 km/ha váhou do 25 kg (a takých je prevažná väčšina) PZP nepotrebuje.

Druhou skupinou, u ktorej možno nájsť zhodu, sú rýchle elektrobicykle, tzv. speed-pedelec. Ide o bicykle s maximálnou rýchlosťou nad 25 km/h, až do 45 km/h. Príslušné nariadenie EÚ zaraďuje tieto bicykle/vozidlá do kategórie L1e. Je potrebné ich registrovať a vybaviť EČV. Tieto rýchle elektrobicykle už pred novelou vyžadovali PZP, a to aj napriek tomu, že sa nepohybujú výlučne pomocou motora, ale treba šliapať (pravidlo „no pedal – no power“). Pri dojednaní Pillow PZP zvoľte kategóriu „Elektrobicykel“.

U poslednej tretej kategórie sa objavila spomínaná neistota ohľadom výkladu zákona. Ide o elektrobicykle s rýchlosťou do 25 km/h (nemusí sa registrovať) a zároveň s hmotnosťou nad 25 kg. Niekto tvrdí, že podobne ako u kolobežiek, treba PZP. A niekto iný tvrdí, že v zákone je napísané „vozidlo s vlastným mechanickým pohonom“ a to vraj elektrobicykel nie je. To by ale znamenalo, že nie je potreba ani pre elektrobicykle typu speed-pedelec. Preto iný názor tvrdí, že elektrobicykel má vlastný mechanický pohon (nie je to prívesný vozík), iba sa nepohybuje „výlučne“ len pomocou mechanického pohonu. A teda PZP by pri váhe nad 25 kg podľa textu zákona malo mať uzavreté.

Ako to dopadne? V okamihu písania tohto článku zatiaľ nie je oficiálne stanovisko štátnych orgánov zverejnené. Je však pravdepodobné, že sa ho čoskoro dozvieme nielen z článkov na rôznych weboch, ale bude oficiálne vydané priamo ministerstvom.